BAŞAKŞEHİR’E TÜKETİM DEĞİL ÜRETİM AVM’Sİ: İSTMALL

İstanbul’da üretimin kalbi Başakşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Dersan Sanayi Sitesi’nin dönüşümüyle hayata geçirilen İSTMALL kompleksinin göz bebeği İstmall AVM, yarın (Cumartesi) satış ofisinde düzenlenecek lansman ile yatırıma açılıyor… 250 milyon TL maliyet tutarına sahip AVM projesini hayata geçiren BİOS Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Aytekin, ‘tüketim değil üretim AVM’si’ dediği proje için “Yerin altında, TIR giriş-çıkışlı toplam 40 bin metrekare sanayi alanında üretim yapan yatırımcı, asansörle ürettiği malı satacağı AVM mağazalarına, aynı asansörle yönetim ofislerine ulaşabilecek. Bu bizim en büyük hayalimizdi” dedi.

Akıllı sanayi dönemi
İstmall AVM’nin İkitelli Organize Meydanı’nda, belediye binasının tam karşısında, Süleyman Demirel Bulvarı üzerindeki konumuyla yatırımcısına büyük bir avantaj sağladığını belirten Aytekin, “Kentsel dönüşüm kadar sanayi dönüşümü de önemli. Üzerinde üç kat AVM mağazaları bulunan sanayi dönüşümü gerçekleştirdik. 310 bağımsız bölümden oluşan İstmall’da elektrik gücü yönetimine, koku filtreli mekanik odalara sahip tasarıma dikkat ettik. Akıllı ev sistemi sanayiye uygulandı, üretim ve satış alanları akıllı mobilizasyon ve interkom ile donatıldı. Projenin Kanal İstanbul’a, Atatürk ve İstanbul Havalimanı’na yakın konumu çok özel” diye konuştu.

‘Drone taksiye hazırız’
İstmall AVM; üç etapta 90 ila 400 metrekare arası 24 atölye, 700 ila 2500 metrekare arası 30 fabrika sahası, 100 ila 145 metrekare arası 105 mağaza ve 62 ila 305 metrekare arası net büyüklüklere sahip 140 adet home ofis’ten oluşuyor. Haziran 2023’te teslim edilmesi planlanan İstmall AVM’de üretim ve mağaza alanlarının tavan yüksekliği 6 metre, ofis alanlarının 3.80 metre olduğunu belirten Remzi Aytekin, “İki kule üstünde helikopter pisti var ve drone taksi kullanımına şimdiden hazırız” dedi.

Yabancı ilgisi çok
Projede vatandaşlığa uygun satışların başladığını dile getiren Aytekin, lansman öncesinde yüzde 48’i tamamlanan satışların satışların yüzde 10’unu yabancı yatırımcıya yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: https://www.gazetedamga.com.tr/istanbul-haberleri/basaksehire-tuketim-degil-uretim-avmsi-istmall-h64595.html