Blog

TÜRKİYE’NİN AKILLI SANAYİ SİTESİ – 24 TV

Türkiye’nin akıllı sistemli ilk sanayi sitesi olan İSTMALL AVM’nin inşaatı sürüyor. İstanbul Başakşehir’de konumlanan projenin yüzde 60’ı tamamlandı. Projenin detaylarını 24 TV Muhabiri Fatmanur Hacıoğlu konuğuyla birlikte değerlendiriyor.

Türkiye’nin Akıllı Sistemli Sanayi Sitesi 2023’te Açılıyor (BASINDAN)

BIOS Yapı tarafından Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) meydanına, Türkiye’nin akıllı sistemli ilk sanayi sitesi olan ISTMALL AVM (İkitelli Sanayi Ticaret Alışveriş Merkezi) açılıyor. İkitelli OSB’nin tam kalbinde Türkiye Cumhuriyeti kurulusunun 100’üncü yılında 2023 vizyonuna yakışacak bir şekilde inşaatının tamamlanması beklenen ISTMALL AVM’nin büyük, tamamen, akıllı teknoloji ile donatılmış sanayi ve ticaret kompleksi olması bekleniyor. Üç ayrı bloktan oluşacak olan İSTMALL’ın içinde 164 akıllı ofis, 115 adet akıllı mağaza, 60 adet atölye, imalathane ve fabrikalar yer alacak. Sanayi, üretim ve birçok yaşamsal alanı da içinde barındıracak olan ISTMALL AVM, 310 bağımsız bölümden oluşarak, elektrik gücü yönetimine, koku filtreli mekanik odalarına sahip olarak tasarlandı.

İSTMALL – İSTANBUL TIMES (VIDEOLU HABERİ)

Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin meydanında BİOS Yapı tarafından gerçekleştirilen İstmall AVM’nin lansmanı gerçekleştirildi. İSTANBUL TIMES gazetesine konuşan BİOS Yapı Genel Müdürü Remzi Aytekin, “Burası tüketime dayalı bir alışveriş merkezi olmayacak. Üretime dayalı, tanıtıma, pazarlamaya ve sunuma dayalı çok kapsamlı bir alışveriş merkezi olacak. İstmall bu anlamda türünün tek örneği olacak” dedi.

BAŞAKŞEHİR’E TÜKETİM DEĞİL ÜRETİM AVM’Sİ: İSTMALL

İstanbul’da üretimin kalbi Başakşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Dersan Sanayi Sitesi’nin dönüşümüyle hayata geçirilen İSTMALL kompleksinin göz bebeği İstmall AVM, yarın (Cumartesi) satış ofisinde düzenlenecek lansman ile yatırıma açılıyor… 250 milyon TL maliyet tutarına sahip AVM projesini hayata geçiren BİOS Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Aytekin, ‘tüketim değil üretim AVM’si’ dediği proje için “Yerin altında, TIR giriş-çıkışlı toplam 40 bin metrekare sanayi alanında üretim yapan yatırımcı, asansörle ürettiği malı satacağı AVM mağazalarına, aynı asansörle yönetim ofislerine ulaşabilecek. Bu bizim en büyük hayalimizdi” dedi.

Akıllı sanayi dönemi
İstmall AVM’nin İkitelli Organize Meydanı’nda, belediye binasının tam karşısında, Süleyman Demirel Bulvarı üzerindeki konumuyla yatırımcısına büyük bir avantaj sağladığını belirten Aytekin, “Kentsel dönüşüm kadar sanayi dönüşümü de önemli. Üzerinde üç kat AVM mağazaları bulunan sanayi dönüşümü gerçekleştirdik. 310 bağımsız bölümden oluşan İstmall’da elektrik gücü yönetimine, koku filtreli mekanik odalara sahip tasarıma dikkat ettik. Akıllı ev sistemi sanayiye uygulandı, üretim ve satış alanları akıllı mobilizasyon ve interkom ile donatıldı. Projenin Kanal İstanbul’a, Atatürk ve İstanbul Havalimanı’na yakın konumu çok özel” diye konuştu.

‘Drone taksiye hazırız’
İstmall AVM; üç etapta 90 ila 400 metrekare arası 24 atölye, 700 ila 2500 metrekare arası 30 fabrika sahası, 100 ila 145 metrekare arası 105 mağaza ve 62 ila 305 metrekare arası net büyüklüklere sahip 140 adet home ofis’ten oluşuyor. Haziran 2023’te teslim edilmesi planlanan İstmall AVM’de üretim ve mağaza alanlarının tavan yüksekliği 6 metre, ofis alanlarının 3.80 metre olduğunu belirten Remzi Aytekin, “İki kule üstünde helikopter pisti var ve drone taksi kullanımına şimdiden hazırız” dedi.

Yabancı ilgisi çok
Projede vatandaşlığa uygun satışların başladığını dile getiren Aytekin, lansman öncesinde yüzde 48’i tamamlanan satışların satışların yüzde 10’unu yabancı yatırımcıya yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: https://www.gazetedamga.com.tr/istanbul-haberleri/basaksehire-tuketim-degil-uretim-avmsi-istmall-h64595.html

TÜKETİM DEĞİL ÜRETİM AVM’Sİ!

TÜRKİYE’NİN toplam ihracatının yüzde 10’unu karşılayan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir üretim merkezinin inşaatı yükseliyor. Tarihi han, kervansaray konseptiyle inşa edilen İSTMALL adlı alışveriş merkezinin en önemli özelliği, tüketim kavramıyla özdeşleşmiş AVM’lere üretim perspektifi kazandıracak olması. Yedi etaptan oluşan Bios Yapı imzalı merkezin AVM olarak inşa edilen İstMall adlı kısmının altı tamamıyla üretim merkezi olacak. Nakliye TIR’larının yanaşabileceği orta ve büyük ölçekli fabrikalarda üretilen farklı ürünler, buradan ya iç pazara ya da ihraç edileceği ülkelere dağıtılacak. TIR’lar altı metre tavan yüksekliğine sahip dükkânların içine girerek yükleme yapabilecek.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2021/06/05/tuketim-degil-uretim-avmsi

İSTMALL, İOSB’NİN EN MODERN PROJESİ OLACAK

İkitelli OSB içinde yer alan sanayi sitelerinin birçoğu 80’li yılların ihtiyaçlarına göre inşa edildiklerinden, günümüz şartlarının çok gerisinde kalmış durumdadırlar.

İOSB içinde yer alan firmalar, metrekare, tavan yüksekliği, elektrik altyapısı gibi birçok probleme rağmen tam kapasiteye yakın doluluk oranında faaliyet göstermektedir.

İSTMALL projesinin yer alacağı arazi, büyük ve yoğun iş nüfusu barındıran

Bölgedeki tek boş arazidir. Proje gerçekleştiğinde tüm İOSB’ye ve Türkiye’ye örnek olarak, özellikle bölgede yer alan sanayi sitelerinde büyük bir imar yenilenmesine

Öncülük etmesi beklenmektedir.